A televíziósok, filmesek legnagyobb európai kiállítása az IBC, ahol a szakma szinte teljes létszámmal kiállít, és a felhasználók sem hagyják ki, hogy évente egyszer a csúcstechnika közelébe kerüljenek. Amsterdam idén az időjárás terén is kitett magáért, talán tíz éve volt ilyen igazi nyár, pedig megszoktuk, hogy az esernyő itt alapfelszerelés. A tavaszi nagy seregszemlén, a NAB 2016-on LasVegas-ban a gyártók bemutatják, többnyire ízelítőt adnak - egy zárt üvegkoporsóban - a várható új modellekről, de a működő termékek az IBC–n megfoghatóak, kipróbálhatóak.
Így volt ez a Panasonic–nál is, ahol sok új kamerát és rendszert tudtunk kipróbálni. Ezeket sorba véve, kezdjük az operatőrök részére a legizgalmasabbal, az ENG kamerákkal.
Panasonic AG-UX180 4K/UHD/2K felbontású, 1” új MOS szenzoros, és vadonatúj LEICA objektívvel felszerelt modell. A kézi és automata beállítási lehetőségek széles tárházával rendelkezik, ami egy ENG kamerától elvárható, de az új AF túltesz a korábbiakon, ami a legjobb 4K felvételekhez elengedhetetlen. 20x optikai zoomos objektívje 24mm-es szuper nagylátószögről indul, ami jelenleg egyedülálló a piacon. Ez biztosítja az operatőröknek a legtöbb lehetőséget, bármi is legyen a feladat, a 480mm-es tele állás pedig feleslegessé teszi még a gondolatot is, hogy cserélhető optikás kamerában gondolkodjunk. Továbbá az intelligens zoom–mal még a hegytetőn a sörösdobozt is célba vehetjük. A kameratest közepes mérete megengedi, hogy bárhová magunkkal vigyük. Optikai stabilizátora hihetetlenül jól működik, minden eddigi megoldást felülmúl. Ha egy AC160-ast veszünk alapul, ami két éve még jó stabilizátorral rendelkezett, azt 900%-kal múlja felül. Az új szenzor és a processzor 4K/UHD 50/60p felvételt tesz lehetővé, 150Mbps adatsebességgel. A 0,3lx érzékenység biztosítja, hogy mindig jó felvételek készüljenek. A kamerában 2 db SD kártyahely van és a korábban ismert funkciókon kívül Dual Codec is beépítésre került, így egyszerre készülhet 4K és 2K felvétel. VFR, sötétben infra felvétel, 16 egymástól függetlenül állítható szín korrekció, és még sokáig sorolhatnám az új megoldásokat. A lényeg az, hogy KI KELL PRÓBÁLNI! Várhatóan Novemberben érkezik, több kisebb testvérével együtt. Az AG-UX90 főleg abban különbözik a UX180-tól, hogy UHD 25P, FHD 50P felvételre képes, 15x–ös optikai zoom–mal, 24,5mm nagylátószög, csak HDMI kimenet, és pár egyéb, nem mindenkinek fontos funkcióval kevesebb.
A FullHD kategóriában megjelent az AG-AC30, ami 1/3”-os BSI MOS képérzékelővel szerelt. A többiekhez képest „szerényebb” adatokkal rendelkezik, de jóval olcsóbb is. Itt is 20x-os az optikai zoom van, ami 29,5mm-ről indul és 612mm-ig megy. Újdonság ennél, hogy beépített LED lámpával rendelkezik.
A már bizonyított stúdió kamerákon kívül bemutatkozott a AK-UC3000 4K Stúdió kamera is, teljes CCU-s környezetben. Szimultán HD-ben is működik, 50/60p és minden további formátumban.
A Panasonic teljes robot kamera sorozata is nagy sikert aratott, sok applikáció kipróbálható volt. A népszerűségi lista csúcsán az új 4K AW-UE70 PTZ kamera szerepel, ami már a magyar piacon is bizonyított. Az AW-SF100 auto tracking szoftver és a AW-HEA10 Control Assist Camera további új lehetőséggel bővíti az alkalmazásokat. Egy érdekes színfolt volt az új 360 fok-os professzionális kamera szett. A 4 db 120 fokos területet lefedő kamerát tartalmazó, kör alakban összeépített rendszer és a kapcsolódó IT megoldás lehetővé teszik, hogy egy tábla PC-vel körbenézhettünk a standon. Minden részlet kiváló kivehető volt. Mivel nagyon terjednek a VR szemüvegek, ez egy kiváló eszköz lesz a legjobb felvételek elkészítéséhez. A VariCam család mind a 3 tagja teljes filmes felszereltségben tündöklött, de erről, és a többiekről majd egy későbbi cikkben számolunk be.
Kerekes Gábor