Yamaguchi/Osaka, Japán - A Tokuyama Corporation és a Panasonic Corporation ma bejelentette, hogy demonstrációs munkát kezdtek a tiszta hidrogén üzemanyagcellás generátorok terén, amelyek a Yamaguchi prefektúrában található Tokuyama gyárban melléktermékként keletkező hidrogént használják fel. A demonstrációs időszak a tervek szerint 2023 márciusában ér véget.
A melléktermék hidrogén a nátronlúg gyártási folyamatából származik. A szén-dioxid-mentesítésre irányuló erőfeszítések felgyorsulásával a hidrogén - mint a következő generációs energiaforrás - iránti érdeklődés egyre nőtt. A melléktermék hidrogén hatékony hasznosítása nemcsak a globális felmelegedés megelőzése és az energiabiztonság szempontjából, hanem a vegyiparnak a társadalomhoz való hozzájárulása szempontjából is nagy jelentősége van a másodlagos termékek hatékony felhasználása szempontjából.
Ehhez a bemutatóhoz felszereléseket telepítettek a Tokuyama gyárba. Az egyenlőre hat berendezést tartalmazó rendszert a Panasonic által kifejlesztett, tiszta, hidrogén üzemanyagcellás generátorokból állították össze. A hidrogénellátó csöveket, a termikus csöveket és a teljesítménykimeneti vezetékeket összekötötték és integrálták az egységhez, ezáltal hat tiszta hidrogén üzemanyagcellás generátor szinergikus működését érték el egy rendszerként. Japánban ez az első ilyen demonstráció, hat tisztán hidrogén üzemanyagcellás generátor integrált vezérléssel.
A Tokuyama stabil hidrogénellátást biztosít a tiszta hidrogén üzemanyagcellás generátorokhoz. Ilyen melléktermék hidrogén keletkezik például a nátronlúg gyártása során, sóoldat elektrolízissel, ioncserélő membrán eljárással. A bemutató berendezések által előállított villamos energiát a gyár irodáiban használják fel, az áramtermelés során keletkező hőt pedig forró víz formájában nyerik vissza. A Tokuyama jelentős erőfeszítéseket tesz a melléktermék hidrogén hatékony hasznosítása érdekében, valamint a melléktermék hidrogén felhasználatával új modellt épít a helyi közösség számára. Ezt a demonstrációs munkát ilyen erőfeszítések részeként végzik.
Másrészről a Panasonic ellenőrzi és értékeli a rendszer integrált vezérlését a működési teljesítménnyel összefüggésben, ha melléktermék hidrogént használnak. A rendszer hat generátor egységének be- és kikapcsolása, amelyek mindegyike 700 W áramot képes előállítani, egyedileg szabályozható. Ezért a rendszer lehetővé teszi a rugalmas kimeneti teljesítmény beállítását 700 W és 4,2 kW között. Ez a jövőbeli alkalmazásokra vonatkozik, ahol a rendszer integrált vezérlése jelentős energiaigényt biztosít. Sőt, még ha egy generátor meg is hibásodik, az öt fennmaradó generátor tovább működhet. Ez a funkció lehetővé teszi a generátorral integrált rendszer folyamatos áramellátását, ha az egyes generátorokat egymást követően karbantartják,
Ezzel a demonstrációs munkával a Tokuyama és a Panasonic továbbfejleszti a hidrogén alapú energiaellátás megvalósítására irányuló erőfeszítéseket.